847-298-2200
Mar 15, 2016

Cała prawda o endożylnym laserowym leczeniu żylaków (EVLT)

Rady doświadczonego flebologa, dra Aleksandra Gorodeckiego

Dziś zajmiemy się najbardziej nowoczesną metodą leczenia żylaków, tj. EVLT. Powodem, który skłonił mnie do napisania tego artykułu, są liczne pytania naszych pacjentów, ich nieuzasadnione obawy związane z tą procedurą oraz niepojmowanie istoty procesu i czynników, od których bezpośrednio zależy wynik zastosowania tej metody.

 

EVLT, czyli Endożylne (wewnątrznaczyniowe) Laserowe Leczenie żylaków to jeden z najmniej inwazyjnych i wysoce skutecznych sposobów usuwania chorych żył.

Około 10 lat temu w dziedzinie chirurgii naczyniowej pojawił się nowy, w istocie rewolucyjny wynalazek – leczenie żylaków z pomocą lasera. Opracowana przez niemieckich uczonych technologia obliteracji, tj. zamknięcia światła żył, otrzymała nazwę endożylnego leczenia laserowego i dziś jest dość rozpowszechniona w wielu klinikach.

Mimo że EVLT jest już często stosowane w praktyce, to sama procedura jest procesem złożonym technologicznie i manipulacyjnie, wymagającym precyzyjnego, specjalistycznego sprzętu wysokiej klasy. Należy jednak zaznaczyć, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o powodzeniu leczenia, jest lekarz prowadzący! Oprócz uzyskanego wykształcenia bardzo ważny jest kunszt lekarza-flebologa, jego ręce, a także stosunek do każdego pacjenta. Doświadczenie doktora, to zarówno liczba przeprowadzonych zabiegów laserowych, ich prawidłowość i dokładność, jak również indywidualne podejście do chorego. Nie jest tajemnicą, że każdy z nich jest inny i w swojej praktyce nie spotkałem jeszcze ani jednego pacjenta z taką samą postacią choroby. Dlatego ważne jest to, gdzie dany lekarz uczył się obsługi technologii laserowej, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu chirurgii wewnątrznaczyniowej oraz to, jak traktuje swoich pacjentów. Na to warto i trzeba zwracać uwagę.

Teraz przejdźmy już do samego mechanizmu działania EVLT. Ogólnie rzecz ujmując polega ono na wykorzystaniu wysokoenergetycznego lasera, który emituje energię cieplną, a ona oddziałuje na ścianę chorego naczynia, po czym jest wchłaniana przez wodę tkankową. Światłowód będący źródłem promieniowania laserowego, wprowadzany jest do chorego odcinka żyły poprzez drobne nacięcie skóry. Energia cieplna z lasera powoduje nagrzewanie się krwi oraz białka, z którego zbudowana jest ściana żyły, przez co dochodzi do uszkodzenia chorego naczynia od wewnątrz bez naruszenia otaczających go tkanek. W wyniku tego działania żylak jakby skleja się od środka, a z czasem organizm zastępuje ten odcinek żylny tkanką łączną.

Kiedy już wiemy, co odbywa się w samym naczyniu, chciałbym zwrócić uwagę na coś istotnego – dla przeprowadzenia EVLT najlepiej jest wykorzystywać najnowsze lasery z falą o długości 1470 nm, a nie jak w wielu klinikach klasyczne aparaty o długości fali 960 nm. Ponieważ to właśnie lasery z falą długości 1470 nm bezpośrednio i w maksymalnym stopniu oddziałują na ściankę chorego naczynia, nie nagrzewają i nie uszkadzają otaczających tkanek i gwarantują praktycznie całkowitą bezbolesność zabiegu oraz szybki okres rekonwalescencji.

A jak przebiega sama procedura EVLT?

Nie wymaga ona specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, ponieważ jest zaliczana do zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. To znaczy, że sam proces nie zajmuje wiele czasu (tylko około 40 minut), operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a rehabilitacja trwa mniej więcej 30 minut, po czym pacjent samodzielnie opuszcza klinikę i może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Bezpieczeństwo i skuteczność podczas zabiegu laserowego mogą być zagwarantowane tylko w przypadku przestrzegania przez klinikę wszystkich międzynarodowych standardów danej metody.

Zabieg EVLT przeprowadzany jest w pięciu następujących po sobie etapach:

  1. Bezpośrednio przed rozpoczęciem EVLT pod kontrolą aparatu USG na nodze pacjenta, który stoi, lekarz zaznacza miejsce występowania chorej żyły, określa granice niewydolności aparatu zastawkowego, znaczy wszystkie miejsca dopływów, punkt wprowadzenia włókna laserowego i jego punkt końcowy w danym odcinku żyły. Podczas samego zabiegu pacjent leży na stole operacyjnym. Najpierw dezynfekuje się skórę jego nogi, a potem wykonuje sterylne obłożenie pola operacyjnego.
  2. Pod kontrolą aparatu USG przekłuwa się niewielką igłą skórę, po czym wprowadza się tamtędy specjalny cienki cewnik, a w nim jeszcze cieńszy światłowód lasera.
  3. Następnie lekarz z pomocą obrazu USG ustawia właściwą operującą część światłowodu we wcześniej wyznaczonym punkcie żyły.
  4. Utworzenie „poduszki znieczulającej” – na całej długości chorej żyły wstrzykuje się środek znieczulający, działający miejscowo i dodatkowo chroniący sąsiednie tkanki przed oparzeniem.
  5. I dopiero teraz następuje właściwe leczenie laserem. Lekarz jeszcze raz kontroluje położenie końcówki światłowodu, włącza laser, po czym powoli wyciąga światłowód z żyły, która stopniowo się obkurcza.

Cały zabieg zajmuje około 20-30 minut, po czym zakłada się pacjentowi specjalny opatrunek kompresyjny, a na wierzch przygotowaną wcześniej pończochę uciskową o indywidualnie określonym stopniu ucisku. Następnie zaleca się, aby pacjent chodził przez około pół godziny, potem może wrócić do pracy lub do domu. Taką bieliznę uciskową należy nosić całodobowo przez 5 dni po zabiegu, a po tym czasie już tylko w ciągu dnia przez okres 1,5 miesiąca. Przez kilka pierwszych dni po leczeniu laserowym nie powinno się uprawiać aerobiku, treningu siłowego i podnoszenia ciężarów. Zaleca się również codzienne chodzenie pieszo przez co najmniej godzinę i unikanie, w miarę możliwości, długiego stania lub siedzenia. Przez miesiąc po zabiegu nie należy też korzystać z sauny. To wszystkie najważniejsze ograniczenia, których pacjent powinien przestrzegać.

Chcę jeszcze zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt, a mianowicie bezbolesność metody EVLT. Do naszego centrum trafiają też pacjenci, którzy korzystali z EVLT w innych ośrodkach leczenia żył i wielu z nich uskarżało się na silny ból podczas zabiegu. Trudno jest pojąć, co mogło wywołać takie odczucie, gdyż przy prawidłowym przebiegu procedury pacjent w ogóle nie powinien czuć, że coś go boli! O tym trzeba pamiętać. Ta metoda jest naprawdę bezbolesna, ale, jak widać, nie w każdych rękach…

Starałem się w tym artykule jak najdokładniej opowiedzieć o metodzie EVLT. Technika operacji jest wszędzie taka sama i specjalistyczny sprzęt też jest dostępny, ale wynik leczenia będzie zależał od tego, komu powierzysz swoje zdrowie. Wprawne ręce, właściwa diagnoza, odpowiednie doświadczenie i precyzja oraz dobre serce naprawdę mogą zdziałać cuda!

Dlatego niech każdy z nas dba o swoje zdrowie umiejętnie!

LECZENIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE I PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO KAŻDEGO PACJENTA TO WYJĄTKOWE CECHY IMED MRI, DO KTÓRYCH WSZYSCY U NAS PRZYWYKLI

healthcareJakość i rezultaty – to nie tylko słowa w IMED MRI & VEIN Clinic. Szanujcie swój czas i ufajcie doświadczeniu, a nie pustym obietnicom. My zapewniamy drobiazgowe podejście do zdrowia waszych żył. Stosujemy najnowocześniejsze technologie i z uwagą odnosimy się do każdego pacjenta.

 

Więcej...

 

Contact Us

map395 E Dundee Rd Ste 150, Wheeling, IL, 60090

map7804 W College Dr #3N, Palos Heights, IL, 60463

map(847)298-2200