847-298-2200
Mar 15, 2016

Żylaki da się leczyć! - czyli wszystko o metodach leczenia żylaków. Opowiada dr Gorodecki.

Już nie raz wspominałem, że żylaki to prawdziwy problem współczesnego społeczeństwa. Dla wielu ludzi takie określenie, to nie tylko słowa, ale codzienne zmęczenie, uczucie ciężkości nóg, obrzęki, bóle, problemy z chodzeniem i oczywiście defekt kosmetyczny. Popyt na leczenie tej dolegliwości wzrasta z każdym dniem i wiele klinik zasypuje pacjentów swoją reklamą i obietnicami. Jak odnaleźć się w tej masie proponowanych metod leczenia, nie będąc lekarzem-flebologiem? Jak zrozumieć to, czego rzeczywiście wymaga nasz konkretny przypadek i jak nie zostać oszukanym pustymi obietnicami lekarzy? Czy warto w ogóle rozpoczynać leczenie i czy przyniesie ono upragniony rezultat?

Od razu chcę zaznaczyć, że leczenie żylaków jest po prostu konieczne, a zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może doprowadzić do sytuacji, kiedy niewiele już da się naprawić i dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo ciężkich powikłań. Choroba ta polega na rozszerzeniu żył powierzchniowych i zaburzeniu pracy ich zastawek, w rezultacie czego odpływ krwi z kończyn dolnych jest bardzo utrudniony, wzrasta ciśnienie żylne, powstaje zastój krwi i płynu w nogach. Z czasem wszystko to może doprowadzić do rozwoju powikłań, takich jak owrzodzenie troficzne i zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. A to jest już bardzo poważna sprawa! Dlatego jeszcze raz podkreślam, że nie warto odkładać leczenia, bać się go, czy zwyczajnie ignorować tego problemu. Leczenie żylaków prowadzone jest obecnie bardzo skutecznymi i bezbolesnymi metodami i to często bez użycia skalpela.

Współczesny program leczenia żylaków to wysokotechnologiczny proces doboru indywidualnego schematu i metod leczenia dla każdego pacjenta, ukierunkowany na wyłączenie uszkodzonych żył i przywrócenie normalnego przepływu krwi. Taka definicja brzmi poważnie i może nawet wzbudzać strach. Ale nie ma co się bać określenia „wyłączenie uszkodzonych żył”. Jest to obowiązkowy „składnik” skutecznego leczenia. Uszkodzone żyły są przepełnione krwią, dlatego utrudniają jej normalne krążenie, a po ich wyłączeniu odpływ krwi żylnej normuje się, zdrowe żyły pozbywają się dodatkowego ciężaru pracy i postęp choroby zostaje zatrzymany. Leczenie, które nie zakłada wyłączenia chorych naczyń, nie zakończy się powodzeniem i tylko chwilowo zlikwiduje dokuczliwe objawy.

Obecnie wszystkie metody leczenia można podzielić na dwie główne grupy:

 1. Metody zachowawcze:
  • terapia farmakologiczna (tabletki, maści, kremy i in.);
  • terapia kompresyjna (pończochy, rajstopy i podkolanówki uciskowe).
 2. Leczenie chirurgiczne:
  • z użyciem skalpela;
  • bez użycia skalpela (najbardziej skuteczne i najczęściej zalecane metody).

1. Metody zachowawcze są stosowane tylko w celu złagodzenia objawów żylaków, ale nie leczą przyczyn ich powstawania. Dają jedynie krótkotrwały efekt poprawy, po którym choroba znów nawraca.

Dla przykładu, terapia farmakologiczna sprowadza się do tego, że pacjent przyjmuje doustnie środki wzmacniające żyły lub (a czasem jednocześnie) stosuje specjalistyczne żele i kremy. Główne funkcje tych preparatów to tymczasowa poprawa krążenia krwi i drenażu limfatycznego, zmniejszenie obrzęków oraz krótkotrwałe złagodzenie uczucia ciężkości i bólu w nogach.

Terapia kompresyjna to skuteczny sposób leczenia, polegający na regularnym noszeniu wyrobów kompresyjnych, takich jak opaski elastyczne, lecznicze pończochy, podkolanówki i rajstopy. Mają one różną teksturę i stopień oddziaływania, a dzięki specjalnemu trójwymiarowemu splotowi tworzą pewny i elastyczny „szkielet” podtrzymujący osłabione żyły. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednią klasę ucisku określił lekarz prowadzący, a nie aptekarz „w okienku”, gdyż mechanizm oddziaływania takich wyrobów polega na dokładnie wyliczonym i odpowiednio dawkowanym uciskaniu przez skórę osłabionych ścianek żylnych, co pomaga krwi płynąć we właściwym kierunku.

Bardzo często korzystamy z tej metody w naszej klinice, zwłaszcza w połączeniu z laserowymi technikami leczenia. Na podstawie swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to najbardziej skuteczna kombinacja w leczeniu żylaków. Jednak samo noszenie bielizny uciskowej nie leczy choroby żył, a jedynie łagodzi jej przykre objawy.

2. Przejdźmy teraz do chirurgicznych metod bez użycia skalpela. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy właśnie te metody są najbardziej skuteczne, powszechnie uznawane i zalecane w leczeniu żylaków. Są to:

Skleroterapia – ultranowoczesna technika, polegająca na wprowadzeniu do chorej żyły specjalnego roztworu chemicznego, który jakby „zlepia lub spawa” chore odcinki żyły. Pozwala to nie tylko usunąć żylaki, ale likwiduje także obrzęki, zmęczenie, skurcze oraz takie defekty kosmetyczne jak drobne siateczki żylne, czyli pajączki. Metoda ta ma wiele wariantów: roztwór chemiczny może zostać wprowadzony zarówno w formie płynu, jak i w postaci piany. Każda manipulacja powinna być prowadzona pod kontrolą nowoczesnego czujnika ultradźwiękowego. Taka procedura wykonana przez doświadczonego lekarza jest bezbolesna i trwa około 10-15 minut. Możliwości skleroterapii są naprawdę bardzo duże, zwłaszcza kiedy prowadzi ją specjalista.

Endożylne laserowe leczenie żylaków (EVLT) – to najnowsza i najbardziej efektywna metoda, która w pełni zastąpiła stosowane wcześniej przestarzałe i powodujące urazy techniki leczenia żylaków. Zauważyłem jednak, że nie wszyscy wiedzą, o co chodzi w tym zabiegu. Dlatego wyjaśniam:

Endożylne – to znaczy wewnątrznaczyniowe, czyli leczenie będzie prowadzone wewnątrz uszkodzonego naczynia.

Laserowe – dana metoda leczenia wykorzystuje wysoce skuteczny ultranowoczesny promień lasera, którego energia jest absorbowana przez wodę tkankową.

Leczenie żył – to procedura, której celem jest usunięcie żylaków.

EVLT należy do zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Przy stosowaniu tej techniki chory nie wymaga hospitalizacji, a jednocześnie zminimalizowane jest ryzyko powikłań nawet w leczeniu żylaków dużych żył, o czym kiedyś można było tylko pomarzyć. Pacjent jest nadal zdolny do pracy i może wrócić do swojego zwykłego harmonogramu zajęć już po paru godzinach.

Chciałbym wyróżnić najważniejsze zalety tej metody:

 1. Bezbolesność – od strony pacjenta wszystko odbywa się szybko, łatwo i praktycznie bez bólu. Jeśli odczuwaliście ból lub słyszeliście od swoich znajomych, którzy byli poddani zabiegowi EVLT, że ich bolało – świadczy to o nieprofesjonalizmie chirurga.
 2. Bezpieczeństwo – jest ono zapewnione dzięki temu, że wiązka lasera oddziałuje na konkretne miejsce uszkodzonego naczynia żylnego, a proces ten odbywa się pod kontrolą aparatu USG.
 3. Efekt kosmetyczny – procedura ta nie pozostawia blizn.
 4. Szybka rekonwalescencja pacjenta – zabieg daje możliwość powrotu do aktywnego trybu życia praktycznie od razu po jego zakończeniu.
 5. Oczekiwany i trwały rezultat leczenia – tego pragnie każdy pacjent.

Obecnie zabieg EVLT jest szeroko rozpowszechniony i stosowany w wielu ośrodkach. Rzeczywiście EVLT to bardzo skuteczna metoda, która, połączona z umiejętną diagnozą i prowadzona przez doświadczonego lekarza, może zdziałać cuda. Nie należy jednak zapominać, że aby osiągnąć taki rezultat, całą procedurę należy przeprowadzić w wyspecjalizowanej i nowocześnie wyposażonej klinice, w której pracuje odpowiednio wyszkolony i doświadczony personel medyczny. A sam lekarz, który będzie zajmować się leczeniem, oprócz wysokiego poziomu wiedzy, powinien posiadać także umiejętność uważnego i życzliwego traktowania pacjenta.

Miniflebektomia – jeszcze jedna nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia, która polega na usunięciu żylaków przy pomocy specjalnych narzędzi przez niewielkie nacięcia skóry. Pacjenci łatwo przechodzą przez tę procedurę, nie muszą leżeć w łóżku, nie odczuwają bólu i szybko dochodzą do zdrowia. Przy czym dla chirurga jest to bardzo pracochłonna operacja, wymagająca solidnej wiedzy, doświadczenia i precyzyjnego działania.

3. Metody chirurgiczne z użyciem skalpela stosowane są w bardzo rzadkich przypadkach, kiedy choroba jest bardzo zaawansowana i wymaga operacji. Usunięcie uszkodzonej żyły odbywa się przy użyciu narzędzi chirurgicznych z koniecznością naruszenia powłok skórnych. Nie należy zatem dopuścić, aby choroba rozwinęła się do takiego etapu.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że obecnie najczęściej stosowanymi metodami są EVLT i skleroterapia. I chyba jedynym warunkiem skorzystania z tych technik jest konieczność zgłoszenia się pacjenta po pomoc w odpowiednim czasie. Moje doświadczenie pozwala mi twierdzić, że do EVLT można zakwalifikować 90% wszystkich pacjentów cierpiących z powodu żylaków. W każdym jednak przypadku plan leczenia powinien być dobrany na podstawie danych diagnostycznych, gdyż czasem konieczne jest połączenie kilku metod. W naszej klinice omawiamy to z pacjentem dokładnie i indywidualnie podczas pierwszej wizyty u lekarza, któremu możesz w pełni zaufać.

Pamiętaj, skuteczne leczenie żylaków jest naprawdę możliwe!

LECZENIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE I PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO KAŻDEGO PACJENTA TO WYJĄTKOWE CECHY IMED MRI, DO KTÓRYCH WSZYSCY U NAS PRZYWYKLI

healthcareJakość i rezultaty – to nie tylko słowa w IMED MRI & VEIN Clinic. Szanujcie swój czas i ufajcie doświadczeniu, a nie pustym obietnicom. My zapewniamy drobiazgowe podejście do zdrowia waszych żył. Stosujemy najnowocześniejsze technologie i z uwagą odnosimy się do każdego pacjenta.

 

Więcej...

 

Contact Us

map395 E Dundee Rd Ste 150, Wheeling, IL, 60090

map7804 W College Dr #3N, Palos Heights, IL, 60463

map(847)298-2200