847-298-2200
Mar 15, 2016

Jak z powodzeniem leczyć żylaki? Proste rady doświadczonego lekarza – dra A. Gorodeckiego

Żylaki kończyn dolnych to jeden z ważniejszych i bardziej aktualnych problemów współczesności. Rosnąca skala tego schorzenia zmusza nas do zastanowienia się nad tym zagadnieniem. Dla przykładu w USA i krajach Europy Zachodniej już około 25% ludności cierpi na różne formy żylaków. W ostatnich latach zauważa się tendencję do wzrostu zachorowań wśród osób młodych i w wieku produkcyjnym oraz zwiększenie liczby skomplikowanych form choroby. Niestety, rośnie także ilość nawrotów po nieprofesjonalnie przeprowadzonym leczeniu. Nie ma co ukrywać, że znalezienie dobrego specjalisty, prawidłowe zdiagnozowanie i nakreślenie precyzyjnego modelu leczenia często wydaje się być nierealne!

 

Każdego roku pojawiają się coraz nowsze i bardziej profesjonalne metody leczenia. Ale jak w tym wszystkim się odnaleźć, od czego zacząć, jak nie popełnić błędu?... To najważniejsze pytanie. Wszystko jest jednak względnie proste, jeśli zna się prawidłowy algorytm zasad, o których chciałbym opowiedzieć w tym artykule.

1. Wybór dobrze wykształconego i doświadczonego specjalisty.

 

To pierwszy i najważniejszy etap na drodze do efektywnego leczenia żylaków. Ale jak to zrobić? Jak dobrze wybrać spośród takiej ilości specjalistów i reklam? W takich przypadkach radzę zwyczajnie posłuchać zdrowego rozsądku.

Zasada pierwsza bardzo prosta i praktycznie zawsze skuteczna: popytajcie swoich bliskich, przyjaciół, znajomych czy sąsiadów. Jeśli się okaże, że ktoś z nich miał podobny problem, a po leczeniu pozytywnie ocenia i lekarza i rezultat jego pracy, to z pewnością warto zwrócić uwagę na tego właśnie specjalistę. Poczta pantoflowa jest bardzo dobrym i skutecznym sposobem zdobywania potrzebnych nam informacji.

Zasada druga: w dzisiejszych czasach mamy lepszy dostęp do wielu danych (w Internecie, telewizji czy w prasie). Szukajcie więc opinii o lekarzach z tej dziedziny i o wynikach prowadzonego przez nich leczenia. Szanowany magazyn „Consumer Reports” zaleca, aby sprawdzić także kwalifikacje doktora, do którego zdecydujecie się zwrócić ze swoim problemem, zwłaszcza jeśli to on będzie potem przeprowadzać specjalistyczne zabiegi. Dowiedzcie się, jakie ma wykształcenie i specjalizację, ile lat prowadzi praktykę lekarską i z jakimi rezultatami.

Zasada trzecia: kiedy wybierzecie już lekarza i przyjdziecie do niego na wizytę, zwróćcie uwagę, jak komfortowo się u niego czujecie, czy dostrzegacie w nim szczere pragnienie niesienia wam pomocy, na ile dokładnie i otwarcie udziela wam informacji o dotyczącym was problemie. To bardzo ważne. Sami także bądźcie aktywni: dopytujcie o swoje zdrowie, o diagnozę i możliwy plan leczenia. Ja zawsze starannie i z dużą odpowiedzialnością traktuję ten etap, a do swoich pacjentów odnoszę się znależytym szacunkiem: staram się jak najdokładniej objaśnić im otrzymane wyniki badań diagnostycznych, pomóc zrozumieć postawioną diagnozę i dalsze leczenie. Powinniście mieć zaufanie do lekarza. Jeśli podczas wizyty czujecie, że dany lekarz traktuje was jak „kolejnego pacjenta”, że jest nieszczery, a na wasze pytania odpowiada niezrozumiale lub niedokładnie, albo po prostu nie podoba się wam z jakiejkolwiek innej bliżej nieokreślonej przyczyny – udajcie się do innego specjalisty! Nie musicie się zgadzać na żadne niedogodności – to przecież wasze pieniądze, wasze ubezpieczenie i, co najważniejsze, wasze zdrowie!

2. Profesjonalna diagnostyka żylaków.

 

Właściwe zdiagnozowanie choroby jest kluczowym czynnikiem w doborze prawidłowego leczenia. Przyczyną nieefektywnego leczenia często jest nieprawidłowa albo nieprecyzyjna diagnostyka lub tzw. diagnostyka na oko. Żylaki to choroba wymagająca jak najdokładniejszej wielostronnej oceny specjalisty z bogatym doświadczeniem w pracy klinicznej. Właśnie dlatego w naszej klinice poświęcamy szczególną uwagę badaniom ultrasonograficznym, bez których trudno dziś sobie wyobrazić właściwą ocenę układu żylnego pacjenta. Współczesne skanery USG w rękach doświadczonych specjalistów pozwalają wykryć segmenty łożyska żylnego z niesprawnymi zastawkami i wstecznym przepływem krwi (refluksem żylnym) nawet w początkowym stadium.

Etap ten łączy w sobie dwa najbardziej decydujące elementy, o których chciałbym opowiedzieć, a mianowicie:

  • nowoczesny sprzęt, tj. wysokiej klasy aparat USG;
  • odpowiednio wyszkolony specjalista USG, który potrafi profesjonalnie ocenić i prawidłowo zinterpretować dane uzyskane podczas badania.

Dla przykładu w naszym centrum USG nóg przeprowadza się u wszystkich pacjentów podczas pierwszej wizyty, uwzględniając oba wymienione wyżej punkty. Osobiście uważam, że bardzo wiele zależy od profesjonalizmu i kwalifikacji specjalisty wykonującego badanie USG. Jeśli nie ma on wystarczająco dużego doświadczenia może skierować czujnik odrobinę nie tak, delikatnie przechylić go w bok i w taki sposób otrzymać nieprawidłowy sygnał, tj. nieprecyzyjny obraz, który następnie może doprowadzić do postawienia błędnej diagnozy (pominięcie chorej żyły lub na odwrót – leczenie żyły, która tego nie wymaga). Dlatego naszym pacjentom poświęcam szczególną uwagę.

Zwykle badamy chorego w pozycji stojącej i leżącej. Kiedy stoi, żyły w nogach napełniają się krwią, dzięki czemu lepiej widać żyły powierzchowne i rozszerzenia żylakowate. Badanie to dostarcza cennych informacji na temat stopnia zaawansowania choroby i pozwala nam na postawienie prawidłowej diagnozy. Ultrasonografia daje niezbędną wiedzę dotyczącą stanu aparatu zastawkowego żył powierzchownych i głębokich, występowania i rozległości patologicznych przecieków krwi. Dzięki niej możemy zmierzyć średnicę żylaków, a także określić miejsce powstania świeżych zakrzepów, zmiany powstałe na skutek zakrzepowego zapalenia żył oraz hemodynamiczny model choroby, czyli rzeczywiste przyczyny schorzenia.

3. Określenie niezbędnej metody i przygotowanie odpowiedniego planu leczenia.

 

To bardzo ważny etap leczenia, gdyż właśnie tutaj pojawia się najwięcej pomyłek: proponowane jest leczenie, które nie jest konieczne lub na odwrót, nie zaleca się terapii, choć jest ona niezbędna. Mimo ciągłego wdrażania nowych, rozwiniętych technologicznie, kosztownych i unikatowych metod wpływania na zmienione chorobowo żyły należy stwierdzić, że na dany moment w arsenale medycznym nie znajdziemy jednej i uniwersalnej metody, dzięki której można by było wyleczyć każdy rodzaj żylaków. Dlatego niezbędne jest staranne i indywidualne dostosowanie metody leczenia do każdego konkretnego pacjenta z uwzględnieniem wszystkich niuansów anatomicznego i czynnościowego uszkodzenia żył kończyn dolnych. Wracając do pierwszego punktu naszych zasad chcę powiedzieć, że przygotowanie właściwego planu i rozsądnej taktyki leczenia jest możliwe tylko wtedy, kiedy chory w pełni ufa swojemu lekarzowi i jego wiedzy, kiedy został dokładnie przebadany i w zrozumiały sposób zapoznany z diagnozą.

W naszej klinice metodę leczenia (laser, skleroterapię czy mini-operację) wybieramy po określeniu średnicy uszkodzonych żył, występowania patologicznych przecieków krwi i rozległości zmian żylakowatych. Nowoczesne techniki nie wymagają usuwania czy zamykania wszystkich żył powierzchownych. Dzięki przeprowadzonemu badaniu ultrasonograficznemu eliminowane są tylko uszkodzone naczynia, co pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie odpływu krwi z żył w kierunku serca.

4. Opracowanie indywidualnego planu profilaktyki żylaków.

 

Każdy, kto już ma żylaki, nawet jeśli je leczył, powinien pamiętać o profilaktyce, która zapobiega postępowi choroby, nasileniu się objawów i pojawieniu się komplikacji. Ponieważ żylaki, i stwierdzam to z przykrością, są chorobą przewlekłą - można ją tylko zatrzymać, ale często nie udaje się uwolnić od niej na zawsze. Choroba ta ma tendencję do nawrotów, dlatego nawet po zakończeniu leczenia warto być czujnym i wprowadzić w życie zasady profilaktyki.

Oprócz właściwych sobie dolegliwości, żylaki są także odzwierciedleniem ogólnego stanu organizmu. Dlatego profilaktyka powinna być prowadzona kompleksowo. Należy zatem skorygować swój dotychczasowy styl życia, tj. stosować zbilansowaną dietę, być aktywnym fizycznie, odpowiednio organizować sobie czas pracy i odpoczynku, obserwować swoje samopoczucie. Dzięki temu nigdy nie doznacie tej wątpliwej przyjemności, jaką są żylaki.

Istotne jest także to, aby plan działań profilaktycznych był przygotowany przez lekarza prowadzącego specjalnie dla was.

W naszym centrum nie tylko opracowujemy taki plan, ale prowadzimy także długotrwałą aktywną obserwację okresową naszych pacjentów po zakończeniu leczenia.

 

Podsumowując można powiedzieć, że leczenie żylaków na współczesnym etapie rozwoju medycyny jest bardziej efektywne i niezawodne, dlatego nie warto czekać i z powodu wątpliwości znosić tak dokuczliwy ból. Stosując się do powyższych zasad wkroczycie na drogę prowadzącą do sukcesu.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszą kliniką – postaramy się pomóc wam jak najlepiej!

LECZENIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE I PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO KAŻDEGO PACJENTA TO WYJĄTKOWE CECHY IMED MRI, DO KTÓRYCH WSZYSCY U NAS PRZYWYKLI

healthcareJakość i rezultaty – to nie tylko słowa w IMED MRI & VEIN Clinic. Szanujcie swój czas i ufajcie doświadczeniu, a nie pustym obietnicom. My zapewniamy drobiazgowe podejście do zdrowia waszych żył. Stosujemy najnowocześniejsze technologie i z uwagą odnosimy się do każdego pacjenta.

 

Więcej...

 

Contact Us

map395 E Dundee Rd Ste 150, Wheeling, IL, 60090

map7804 W College Dr #3N, Palos Heights, IL, 60463

map(847)298-2200